top of page

RODINNÝ DŮM / Vodolka

 

ZADÁNÍ: 

Naším úkolem je navrhnout rodinný dům pro starší manželský pár, kam budou jezdit na návštěvu vnoučata a případně část domu bude obývat babička.

Velmi zásadním požadavkem je nutnost bezbarierového přístupu po celém domě i na zahradě. Vzhledem k tomu, že se jedná o mírně svažitý pozemek, bylo nutné zvolit správný přístup co se týče konceptu celého domu.

K domu má navíc být připojen bazén opět ve stejné úrovni jako je plánovaná terasa. Pozemek se nachází na velmi větrnném místě a v relativní blízkosti sousedních rodinných domů. Proto jsme se shodli na potřebě otevřeného atria, které odcloní jak sousedy, tak vítr.

KONCEPT EXTERIER:

Konceptem se snažíme přizpůsobit jak zadání, tak mírně svažitému pozemku. Potřeba otevřeného atria pro nás byla jasnou volbou. Případně je možné zahradu odclonit posuvnými dřevěnými panely, které pomáhají dotvořit jednotlivé zóny zahrady a pocit bezpečí.

Dům je koncipován jako zděný s trámovými dřevěnými stropy a betonovými podlahami. Fasáda domu je navržena jako dřevěná z šedě mořeného dřeva.

Střecha bude částečně opatřena solárními panely a částečně bude zelená, v jižním křídle sedlová. Terasa uvnitř otevřeného atria je koncipována jako zenový prostor s velkým jídelním stolem, zahradou se dvěma stromy, čtecím koutem, je možné přidat i stínění. Navazující bazén v úrovni domu je možné zakrýt posuvnými prvky či lamelami tak, aby jej
bylo možné využívat déle. Pochozí plocha kolem bazénu je navržena jako protiskluzová z šedých velkoformátových dlaždic. Bazén z jedné strany odděluje dřevěná posuvná stěna.

Směrem do zahrady je zábradlí suplováno velkým podlouhlým betonovým záhonem plným trvalek.

Ze zóny bazénu je možné vstoupit přímo do koupelny. Do nižší úrovně zahrady vedou buď pobytové schody částečně osázené květinami anebo lze využít betonovou rampu.

 

Hlavní vstup do domu je zajištěn z parkovacího místa, odkud vedou
i dveře do technické místnosti, kam je možné zaparkovat elektrokola
či sekačku. Hlavním vstupem do domu se dostaneme do haly s lavicí, velkým botníkem se skříněmi.

Halu od kuchyně odděluje vložený box
s úložnými prostory a wc pro návštěvy. Dále navazuje jídelní stůl, obývací prostor s krbem a pracovna, která může posloužit i jako pokojík pro přespání.

 

Obývací prostor je propojen s exterierem obrovskými prosklenými posuvnými dveřmi tak, aby byl kontakt s atriem co největší. Večer bude atrium a rostliny v něm nasvíceny tak, aby se obyvatelé domu cítili bezpečně. Dřevěnými dveřmi je pak odděleno celé křídlo sloužící jako masterbedroom s obrovskou šatnou, vlastní velkorysou koupelnou obsahující jak vanu, tak velký walk-in sprchový kout a samostatný přístup do exterieru.


Protější křídlo domu slouží jako "vejminek", který může být obývaný buď babičkou nebo vnoučaty na návštěvě.

Je zde umístěna další koupelna a velká prádelna.

 

MATERIÁLY:

Základními materiály v exterieru jsou šedě mořené dřevo na fasádu domu, terasová prkna garapa, která mají vyšší odolnost, betonové zídky, pochozí kameny a spousta zeleně.

V interiéru pracujeme s přiznanými dřevěnými stropy, které doplňují částečně dřevěné obklady na stěně v kontrastu s betonovou jemně do béžova tónovanou podlahou. Materiály volíme v zemitých barvách, výraznější je brčálově zelená kuchyně v kontrastu s barevými židlemi.

na venkově, ale v modernějším provedení v kombinaci s detaily, které se používaly v dřívějších dobách jako odkaz na původní stavbu.

Rok: Srpen, 2023

Rozměry:   m2

VODOLKA1.jpg
VODOLKA2.jpg
VODOLKA4.jpg
OBYVAK3.jpg
pohledy1.jpg
pohledy1.jpg
pudak1-2.jpg
bottom of page