top of page

Byt BĚLEHRADSKÁ

 

ZADÁNÍ: 

Naším úkolem je navrhnout rekonstrukci starého pražského bytu o rozloze 87m2. Zadáním je vymyslet dispozici a uspořádání jednotlivých místností tak, aby v bytě vznikly dva samostatné neprůchozí pokoje, funkční koupelna s wc, řada nových úložných prostor a hlavně plnohodnotná kuchyně s obyvacím pokojem odpovídající současným standartům bydlení.

KONCEPT:

V první řadě je potřeba bytu navrátit logiku co se týká uspořádání, jelikož v současném stavu je byt zbytečně rozkouskován příčkami s tím, že
zde díky tomu vzniká řada “slepých“ zbytečných prostor, které nemají praktické využití.

Zároveň je pro nás důležité zamyslet se nad původními prvky a materiály, které jsou pro staré pražské byty typické (fabiony, špaletová okna, zdobné dveře a parkety) a pokusit se je zde do nové koncepce znovu zapojit.
S tím se kupříkladu pojí repasování původních parket v ložnici a pokoji, použití terrazza v podobě podlahy v námi nově navrhované koupelně, repasování a nátěre všech původních oken a dveří.

Prvním tématem je zde tedy hlavně bourání. Díky zbourání dvou
dělících nenosných příček mezi předsíní a kuchyní, rovněž zrušením původní komory, wc a koupelny získáváme nový velkorysý prosvětlený prostor. Zde vznikne spojená kuchyně s jídelním koutem a obývacím pokojem. Rovněž zde aplikujeme “vložený box“ v mmístě původního wc a komory, kde nově vznikne koupelna s wc. Díky tomuto prvku zároveň
v této místnosti vytváříme pomyslný předěl mezi obývacím pokojem a vstupem do bytu. “Vložený box” navrhujeme zvýraznit drážkovanou štukovanou omítkou, která dodá prostoru propracovanější detail.

Z této hlavní obývací části jsou pak samostatně přístupné dva pokoje. Jeden může sloužit jako hlavní ložnice a druhý jako pracovna a nebo dětský pokoj. Oba pokoje jsou mezi sebou propojeny původními dvoukřídlými dveřmi, které zde mohou, ale i nemusí zůstat.

Kuchyni zachováváme na původním místě, přičemž ji zvětšíme o prostor přemístěné koupelny. Zůstane zachován pouze kotel a pračka se sušičkou, které schováme do vestavné skříně, kde může vzniknout malá technická místnost k uschování vysavače, a větších mycích potřeb jako je kýbl, mop, koště. Rovněž je nutné zazdít původní okno do světlíku. V kuchyni tak vznikne více úložného místa, prostor pro vestavnou lednici a i potravinovou skříň, která nahradí původní komoru.
Díky použití kuchyňského ostrůvku získáme i více pracovní plochy pro vaření. Ostrůvek ale navrhujeme jako lehkou přemístitelnou konstrukci, kterou nájemce bude mít možnost případně přemístit. Celou kuchyni navrhujeme v bílem laminu v kombinaci s dubovou dýhou ve formě dvířek u spodních skříněk.

Koupelna vzniká nově na místě původního wc a komory. Volíme zde i kvůli úspoře místa sprchový kout. Zároveň sem díky nové pozici oproti původní koupelně dostáváme přirozené světlo skrze dvě úzká matná okna.

Součástí rekonstukce jsou také nové rozvody elektro, vody, kanalizace a plynu, přičemž otopná tělesa zůstávají zachována.

V pokoji je nutné opatřit stěnu zvukovou izolací a rovněž zrušit původní kamna, která nevyhovují současným požadavkům pro požární bezpečnost.

Zvolené materiály jsou neutrální a nadčasové, převažuje bílá v kombinaci se dřevem v podobě dubové dýhy. Jako kontrastní barvu prolínající se celým projektem jsme zvolily tlumenou tmavě modrou, která nám sedí k celkovému kontextu a lze použít ve formě doplňků (polštáře, gauč, umění, detaily.). V budoucnu možné modrou barvu lehce nahradit a byt tak může dostat zcela nový ráz).

Rok: Duben, 2022

Rozměry:     87 m2

KUCHYNE s obývákem.jpg
KOUPELNA.jpg
OBYVAK druhý pohled.jpg
POHLEDY OBYVAK.jpg
POHLEDY OBYVAK.jpg
POHLEDY OBYVAK.jpg
POHLEDY OBYVAK.jpg
SCHEMATKO.jpg
PO
PŘED
POHLEDY KUOELNA.jpg
POHLEDY KUOELNA.jpg
POHLEDY KUOELNA.jpg
POHLEDY KUOELNA.jpg
POHLEDY LOŽNICE.jpg
POHLEDY LOŽNICE.jpg
POHLEDY PRACOVNA.jpg
POHLEDY PRACOVNA.jpg
bottom of page