top of page

RODINNÝ DŮM

S ATELIÉREM

 

ZADÁNÍ: 

Naším úkolem bylo navrhnout interiér rodinného domu (182 m2 + terasa 40 m2 + zahrada) se sochařským ateliérem (84 m2 ). Dům se nachází v městské části Praha 6. Původní dům patřil mezi jedny z prvních v této lokalitě. Jak tomu tak bohužel bývá, dlouho chátral než se dostal do rukou současných majitelů. V průběhu let se rovněž okolo něj velmi proměnil “vesnický“ ráz díky necitlivým zásahům a předimenzovaným novostavbám sousedů.

Z důvodu špatné statiky, nebylo možné původní dům zachovat.
Rovněž bylo potřeba k domu přidat v zadním traktu v místě původních rozpadajících se přístavků sochařský ateliér s garáží. Proto se zde zvolila cesta zaměření zdobné čelní fasády s tím, že se dle původní předlohy postaví její přesná replika a zadní část domu s ateliérem se postaví zcela nově tak, aby vše vyhovovalo současným požadavkům na bydlení. Hlavním cílem v tomto projektu je citlivé spojení nového s odkazem a respektem ke starému. Celý dům by se měl postupem času “ztratit” ve své vlastní zahradě plné stromů a stát se tak klidnou oázou, separovanou od svého okolí.

KONCEPT:

Hlavní myšlenkou projektu je propojení interieru (domu) s exterierem (zahradou). K tomu jsme volily přírodní materiály v neutrálních tónech, objevující se repetetivně napříč interiéry jako je:
DŘEVO (přírodní dub-podlaha, vestavný nábytek, vnítřní rámy oken), KÁMEN (obklady, venkovní zídka), KOV (schodiště, dílčí konstrukční prvky a vložená kovová konstrukce v ateliéru), SKLO (velkoformátová okna vizuálně smazávající hranici interiéry a exteriéry) a KERAMIKA (obklady).

Přízemí bude sloužit jako srdce celého domu - mělo by se zde nejvíce “žít“. Tudíž by mělo působit pokud možno co nejvíc propojeně. Za tímto účelem do předsíně navrhujeme velké dvoukřídlé prosklené dveře, které příchozí roznáší dál do chodby v níž se nachází kovové schodiště vedoucí do 1.NP.

Pod schodištěm se skrývá vstup do sklepa. Vedle něj jsou umístěny prosklenné dveře vedoucí na terasu se zahradou. Součástí předsíně je samostatné WC s technickou místností.

V předsíni navrhujeme velké vestavné skříně s dostatkem úložných prostor s nikou na věšení kabátů v níž je integrovaná lavice a botník.

Z chodby se okolo malé vitríny dostáváme do kuchyně propojené s jídelnou a obývacím pokojem, který má přístup na terasu se zahradou. 

Dveře mezi chodbou a obývacím pokojem budou nahrazeny co největším možným otvorem (co statika dovolí..) s tím že v tomto místě vznikne malá prosklenná vitrína na vystavení drobného umění.

Součástí obývacího pokoje a jídelny je krb, který bude předělem mezi jídelnou s velkou lavicí s polstrovanými zády a skrytým úložným prostorem a “televizní částí“ s knihovnou a sedací soupravou.

Součástí přízemí je rovněž spodní ložnice u níž je umístěna samostatná bezbariérová koupelna s wc a velkým walk in sprchovým koutem. Obklady budou kombinací velkoformátu s atypickými drobnějšími kachličkami. 

V horním patře se nachází hlavní ložnice s šatnou. Dále druhá koupelna s vanou, sprchovým koutem + wc. Pracovna orientovaná směrem do ulice a velký pokoj pro hosty.


Důežitou částí celku je výše zmiňovaná venkovní terasa v přízemí sloužící v letních měsících jako záložní “obývák“. Tu navrhujeme založit ve stejné rovině jako podlahu v obývacím pokoji pomocí betonových dlaždic s distančními terči.

kvůli delší životnosti (povrch - garapa).

Fasáda domu bude v tlumené bílé. Typ, barva a zrnitost fasády bude vyvzorkována. Okna na “původní“ čelní fasádě jsou špaletová, ostatní jsou velkoformátová okna firmy Jánošík. Interiérové dveře jsou reverzní se skrytými zárubněmi a skrytými panty rovněž v bílé s akcentem černých matných kovových klik.

 

Rok: Leden, 2021

Rozměry:  182 m2

VENKU FASADA bily plot.jpg
VENKU SVĚTLEJŠÍ.jpg
PŘEDSÍŇ.jpg
CHODBA.jpg
KUCHYNĚ.jpg
JÍDELNA.jpg
OBÝVÁK1.jpg
WC.jpg
KOUPELNA DOLE.jpg
DOLE LOŽNICE.jpg
KOUPELNA DRUHÁ STRANA.jpg
HORNÍ LOŽNICE.jpg
HORNÍ KOUPELNA.jpg
VENKU NOC.jpg
PREDSIN POHLEDY.jpg
PREDSIN POHLEDY.jpg
WC POHLEDY.jpg
WC POHLEDY.jpg
OBYVAK - POHLEDY.jpg
OBYVAK - POHLEDY.jpg
SCHÉMA CELKU.jpg
PŮDORYS.png
PŮDORYS.png
KOUPELNA DOLE POHLEDY.jpg
KOUPELNA DOLE POHLEDY.jpg
OBYVAK - POHLEDY.jpg
POHLEDY LOŽNICE DOLE.jpg
POHLEDY LOŽNICE DOLE.jpg
HORNÍ KOUPELNA.jpg
HORNÍ KOUPELNA.jpg
LOZNICE NAHOŘE - POHLEDY.jpg
LOZNICE NAHOŘE - POHLEDY.jpg
LOZNICE NAHOŘE - POHLEDY.jpg
LOZNICE NAHOŘE - POHLEDY.jpg
LOZNICE NAHOŘE - POHLEDY.jpg
schema rozložené.png
bottom of page