top of page

RODINNÝ DŮM / chalupa

ŽĎÁR

 

ZADÁNÍ: 

Naším úkolem bylo navrhnout interier chalupy s garáží skrytou ve stodole a welnessem ve Žďáru pro mladou čtyřčlennou rodinu, která se sem v budoucnu pravděpodobně jednoho dne přestěhuje na trvalo. K projektu jsme byly přizvány po studii zpracované architektem Miroslavem Němečkem. Součástí projektu je případný facelift či komentář ke stávající studii domu.

KONCEPT EXTERIER:

První změna nastala
už u plotu jež lemuje uliční čáru / silnici, kde doporučujeme zjemnit konstrukci a místo kovu barveného černou kovářskou barvou, bychom se rádi navrátili ke dřevu, které je v této oblasti typické. Podstava zůstane pískovcová. Sloupky doporučujeme použít kovové subtilní namísto betonových. Další variantou je zvětšení pole plotu a zachování sloupů.
Hlavní součástí oplocení by měla být rovněž výsadba nových stromů, které vytvoří nejpřirozenější trvalou formu soukromí oddělující dům od silnice..

V rámci koncepce jsme rovněž zpracovali nově drobné exteriérové úpravy, jako je kupříkladu možnost příjezdu autem před dům tak, aby bylo možné zajet až před vstupní dveře do domu a odnosit věci (nákup) z auta - aniž by člověk musel ujít velkou vzdálenost.
Tuto širokou cestu navrhujeme materiálově z přírodního mlatu, případně hutněného štěrku, který bude působit jemněji než kamenná dlažba, obrubníky budou skryté ocelové, kotvené do země roxorami. Kamenná dlažba bude naopak použita k výrobě chodníčku, který bude vést okolo domu, doplněn podelnými bezúdržbovými trvalkovými záhony a kamennými šlapáky či na některých místech podlouhlou betonovou dlažbou mezi níž může prorůstat tráva.

 

Navržená profilace omítky fasády v horní části štítu ve vertikálním směru se nám zdá jako hezký detail a rozhodně bychom jej zachovali. Naopak kamenný obklad u vstupu do domu na severní fasádě měníme za dřevěný s lavicí, pod kterou lze zasunout dřevo, případně holinky atd.

Ostatní plochy fasády budou opatřeny světlou probarvenou omítkou jemného zrna v lomené bílé. Celý dům je u země lemován jednoduchým štukovým jemným “soklem“ za účelem narušení jednolité fasádní hmoty.

Takzvaně “stará špaletová okna”, která odkazují na původní dům opatřujeme zeleně mořenými okenicemi v barvě šalvěje. Nová velkoformátová okna budou z interiérové strany dřevěná (dub) a z exteriérové strany buď rovněž dřevěná anebo hliníková. Všechna nová velkoformátová okna vedoucí na terasu navrhujeme opatřit dřevěným posuvným stíněním.

 

Terasu jsme zvětšili tak, aby byla lépe využitelná pro rodinné aktivity, opatřili jsme ji dřevěnou pergolou doplněnou látkovým nepromokavým stíněním a grilem s venkovním osvětlením.

Prkna terasy budou hladká, aby se v drážkách neusazoval mech. Materiálově doporučujeme buď dřevo Garapa kvůli odolnosti a dlouhé životnosti a nebo pak lokální varianta- smrk. Prkna budou pouze olejovaná a časem záměrně přirozeně zešednou. Druhou terasu přístupnou z welnessu lze opatřit chladící kádí. Dále navrhujeme místo pro ocelové ohniště, kam dojdete po kamenných šlapácích.

 

Dům celkově bude působit jako stavení na venkově, ale v modernějším provedení v kombinaci s detaily, které se používaly v dřívějších dobách jako odkaz na původní stavbu.

KONCEPT:

V rámci interieru jsme navrhly několik změn, které se projeví v půdorysu domu. Jedná se o menší posuny oken a dveří tak, aby nekolidovaly v provozu - například v kuchyni se dřezem a vysokou skříní, ve která budou ukryty výdechy a nádechy vzduchotechniky v tzv. plenum boxech. Doporučujeme také prohodit výstupní čáru schodiště tak, aby výstup do horního patra byl blíže ke vstupu do domu a nahoře naopak nekolidoval se vstupem do herny.

 

Základními materiály jsou: dřevo, kámen, světle šedá betonová
stěrka / terazzo a jemné zemité odstíny krémové barvy odrážející se ve vestavných nábytcích, keramických obkladech, látkách i výběru jednotlivých zařizovacích předmětů. Akcenty navrhujeme v tlumené tmavší modré a šalvějové zelené barvě, která se propisuje i v zeleně mořených okenicích. Dále pak místy pracujeme s klasickou kombinací bílé (lamino,kov) a černé (kov).

Rok: Srpen, 2023

Rozměry:   m2

schema-cele.jpg
CHODBA.jpg
KUCHYNE VIZO2.jpg
KUCHYNĚ VIZO1.jpg
KOUPELNA1.jpg
LOŽNICE VIZO1.jpg
welness.jpg
HERNA2.jpg
kOUPELNA DETI.jpg
POKOJÍK5.jpg
VENKU1.jpg
pohledy fasada2 vrata.jpg
pohledy fasada2 vrata.jpg
POHLEDY FASADA 3.jpg
POHLEDY FASADA 3.jpg
situace.jpg
pudak1.jpg
pudak2.jpg
pudak stodola.jpg
POHLEDY OBYVAK CHODBA.jpg
CHODBA1.jpg
CHODBA1.jpg
POHLEDY LOŽNIC.jpg
POHLEDY LOŽNIC.jpg
POHLEDY SAUNA POKOJIK.jpg
POHLEDY HERNA.jpg
POHLEDY POKOJIK 2 KUPELNA.jpg
POHLEDY POKOJIK 2 KUPELNA.jpg
POHLEDY LOŽNIC PRO HOST.jpg
CHODBA HORE.jpg
bottom of page